Naše mapy
Mapy, které jsme vydali veřejně
Po prvním vydání našich map v roce 2010 následovalo druhé v roce 2012.
Aktuální vydání je rozšířeno zejména o zajímavé oblasti pobřeží. Ve dvou mapových listech jsou zobrazena i nově zmapovaná území.
Měřítko našich map je 1 : 100 000.
Zobrazená oblast je rozdělena do dvou listů:
1. Šolta, Brač, Hvar, Vis, Korčula, Makarska, Biokovo
2. Pelješac, Lastovo, Mljet, Elafiti, Neretva, Dubrovnik
K zakoupení v OBCHODĚ GEOTOURu.
Naše mapy jsou kladně hodnoceny českými i chorvatskými médii a odborníky.
Další nové, zatím neveřejné mapy
V roce 2019 jsme dokončili mapování ostrovů severní Dalmácie a Kvarneru a části poloostrova Istrie. „Pokryli“ jsme tedy už kompletně všechny pravidelné plavební cesty Geotouru, a tedy všechny logicky možné cyklotrasy. Mezi nejzajímavější, na kole „jetelné“, námi nově zmapované ostrovy patří Pag, Rab, Dugi otok, Lošinj, Pašman, Ugljan, Zlarin, Prvić, Molat, Žirje, Čiovo, Krk, Cres a část Istrie (oblast Učky). Tyto nejnovější mapy jsou zatím určeny exkluzivně pro kololodní účastníky, na listech A4 + jako offline digitální mapy. Rozdíl v přesnosti oproti mapám, které jsme museli používat dřív, je propastný. Zejména terénní MTB jezdci objeví díky našim novým mapám makadamy a kozí stezky dříve netušené.
Naše offline digitální mapy
Od roku 2018 jsou naše mapy bezplatně k dispozici kololodním účastníkům ke stažení do jejich mobilních zařízení pro použití offline. Tyto mapy umožní snadnou orientaci podle GPS a plynulou změnu měřítka (tj. zvětšování nebo zmenšování). Digitální mapy pokryjí celé území, které v součtu pokrývají naše mapy vydané veřejně i naše mapy zatím neveřejné. V rámci pokynů na cestu nedlouho před odjezdem obdrží každý účastník návod, s jehož použitím si může mapu stáhnout do svojí placičky. Digitální mapy jsou jinak neprodejné; jsou k dispozici exkluzivně těm účastníkům plavebních zájezdů GEOTOURu, kteří mají zakoupený zájezd a chystají se vyplout. Digitální mapy obsahují mnoho doplňkových textových informací.
Proč jsou naše mapy tak převratné?
Dosud vydané mapy oblast pokrývající byly založeny většinou na mnoho desetiletí starém mapovém díle z dob socialistické Jugoslávie. Zejména neasfaltové cesty v těchto mapách zobrazené už většinou neexistují a naopak – mnoho nových cest je v terénu ve skutečnosti, na mapách však ne. Offline OSM mapy (např. maps.me a mapy.cz) zveřejněné v poslední době jsou sice pokrokem, avšak kvůli způsobu své tvorby (editace umožněna všem) a zjednodušenému zobrazení jsou leckdy nepřesné, a to zejména v řádu cest (leckdy špatné rozlišení povrchů, schůdnosti a sjízdnosti cest na kole), např. neschůdné průseky pod elektrickým vedením zobrazené jako cesty apod.. Jakkoliv je to na hraně autorského práva, svým způsobem nás těší, že dobrovolní editoři OSM map čerpají na Jadranu i z našich map.
Naše mapy naproti tomu zachycují co nejpřesněji současný stav komunikační sítě s důrazem právě na neasfaltové cesty v terénu, což je neocenitelnou hodnotou zejména právě pro cyklisty – MTB (bikery) i cykloturisty. Naše mapy jsou jediným novým, původním a aktuálním mapovým dílem (u nás, v Chorvatsku i na světě), které věrně a přitom komplexně zobrazuje všechny ostrovy chorvatského Jadranu a vybrané úseky pobřeží (pevniny).
Nejen mapy, ale i malý průvodce, slovníček, ostrovní statistika a adresář
Naše veřejně vydané mapy a offline digitální mapy jsou doplněny popisy zajímavých míst a jevů.
Z textů se dozvíte mimo jiné
- jak ostrovy vznikly
- jaké problémy jsou spojeny s farmovým chovem ryb
- proč se z ostrovů vystěhovalo hodně lidí
- kdo jsou „noví ostrované“
- jak jsou ostrovy zásobeny pitnou vodou
- jak se opravují tradiční dřevěné lodě
- proč je na ostrovech tolik kamenných zídek
- proč nejlepší víno dává réva z jižních svahů přímo nad mořem.
Součástí map je také trojjazyčný slovníček praktických pojmů, které využijete při cestování: jeho součástí jsou i zeměpisné a orientační pojmy v mapách obsažené, počasí včetně typických jadranských větrů i s jejich charakteristikou, lodní a námořní výrazy, jídlo a ryby, se kterými se můžete setkat v moři nebo na talíři. Následuje ostrovní statistika – přehled zobrazených obydlených ostrovů se zajímavými geografickými i demografickými údaji. Doprovodné texty na veřejně vydaných mapách jsou převážně trojjazyčné – v chorvatštině, češtině a angličtině.
Mapy vznikly díky kololodi – jak a proč?
Když jsme v roce 1999 uvedli jako světovou novinku v Dalmácii naši kololoď, postrádali jsme dobré mapy. Cesty jsme museli v terénu doslova hledat. Zprvu náhodně, později soustavně.
Absence kvalitních map potřebných pro orientaci v terénu přiměla Bohumila Háje, kartografa, tvůrce českých cyklomap a zakladatele mapového vydavatelství SHOCart a Zdeňka Kukala, geografa, tvůrce kololodi a majitele CK Geotour, připravit a vydat ve spolupráci s dalšími profesionály mapy vlastní. V nich dáváme i veřejnosti (naší, chorvatské i světové) k dispozici výsledky systematického terénního průzkumu, který kololodní aktéři (organizátoři, průvodci i někteří zákazníci) původně prováděli hlavně v zájmu dobrého informování účastníků kololodí a z lásky: k dalmatským ostrovům, k objevování na kole, ke geografii.
Od roku 2005 jsme většinu cest použitelných pro jízdu na kole zaznamenali tracklogy GPS (digitální stopy projetých tras v souřadnicovém systému). Tyto tracklogy geografové Jan Vodňanský a Veronika Chladová odborně interpretovali v kombinaci se satelitními a leteckými snímky a vytvořili linie komunikací a vrstevnicový model. Liniím komunikací jsme pak systematicky přiřadili v různých úsecích různé kategorie podle aktuálního stavu – od cest dobře sjízdných i pro treková (krosová) kola, přes cesty sjízdné spíše pro horská kola, až po technické singletracky (terénní stezky) pro MTB experty. V mapové legendě je kvalita cest vyznačena jasnými symboly – piktogramy.
Kartograf Bohumil Háj vytvořil originální mapový podklad a pečlivě zapracoval všechny aktuální informace a bodové, liniové i plošné prvky a dovedl dílo k publikaci.
Mapy zatím používané neveřejně jsme připravili alternativními metodami, které umožňují do budoucna snazší editaci a zahrnování změn.
Všechny mapy průběžně aktualizujeme.
České mapy do světa
Tradice turistických map v Česku je dlouhá a úspěšná. Tvorba map v kombinaci s terénním turistickým značením je jedním z oborů, ve kterém jsme na světě mezi nejlepšími, ne-li nejlepší vůbec. Pro vydavatele i jejich spolupracovníky je ctí mít možnost přenést kus této naší tradice do oblasti, která nám, Čechům, tak přirostla k srdci, a která je bezesporu jedním z nejhezčích ostrovních a pobřežních území světa.
Budeme rádi, když vám mapy usnadní orientaci při cestování – ať už při vašem kololodním putování, anebo při cyklistickém nebo turistickém pobytu, pro který si třeba vyberete některý z ostrovů.