Doprava
Jak do přístavu?
Vlakem, autobusem, autem, letecky anebo lodí? Vše má svá pro i proti. Vyzkoušeli jsme však, že pro většinu lidí, zejména v případě kololodi, je optimální autobus.
Vlakem
Vláčky máme sice velmi rádi, spojení Česka s chorvatskými přístavy je však zatím pomalé a zvlášť pro přepravu kol do našeho přístavu složité. Pro vlakomily je velmi zajímavá trať Záhřeb – Split, kde se naklápěcí vlak (takové malé dieselelektrické pendolino) žene scénickou tratí s výjevy jako z divokého západu, plnou zatáček, mostů a tunelů. Žlutý vlak od konce května do konce září je sice přímý (do Splitu nebo do Rijeky) a levný, ale jízda trvá dlouho a počet přepravovaných bicyklů je omezen.
Na loď stylově: lodí
Lodí by to taky šlo, zatím však ještě takovou dobrodružnou cestu v kombinaci s naší plavbou nepodnikl nikdo:
- Ze střední a jižní Moravy je to blíž: po Dunaji přes Maďarsko, Srbsko a Rumunsko do Černého moře, Bosporem přes Istanbul, Jónským mořem mezi řeckými ostrovy až do Jadranu
- Z Čech je to zpravidla dál – po Labi do Hamburku a dál La Manchem, u Gibraltaru do Středozemního moře, mezi Sicílií a Kalábrií a kolem italské boty „za roh“ do Jadranu
- Ze severní Moravy a Slezska je to nejdál – po Odře do Baltu, úžinami Skagerrak a Kattegat, kolem Dánska a pak už stejně.
Kdo takovou plavbu „na plavbu“ podnikne první, (a svoji dlouhou plavbu hodnověrně doloží), získává „rehabilitační a výkrmný“ pobyt na naší lodi zdarma. Podmínkou je, že taková plavba Česko – jadranský přístav nesmí trvat déle než třicet dní.